TCPedia:Zasady ochrony prywatności

Z TCPedia

Wersja Maju (dyskusja | wkład) z dnia 21:03, 28 sie 2010
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Publikowanie na TCPedii i dane publiczne

Zwykłe odwiedziny strony internetowej nie upubliczniają Twojej tożsamości.

Jednak kiedy edytujesz stronę TCPedii, publikujesz dokument. Jest to działanie publiczne, wiążące Cię jawnie jako autora z daną edycją.

Identyfikacja autora

Publikować na TCPedii możesz logując się.

Jeśli się zalogujesz, to do identyfikacji zostanie użyta nazwa Twojego konta. Może to być Twoje prawdziwe nazwisko, jeśli tak zdecydujesz, ale możesz również wybrać pseudonim.

Jeśli się nie zalogujesz, identyfikacja opierać się będzie na adresie IP. Jest to ciąg czterech liczb, określających adres internetowy, z którego kontaktujesz się z wiki. W zależności od Twojego połączenia, numer ten może odnosić się do dużego dostawcy Internetu, szkoły, miejsca pracy, domu. Istnieje możliwość, że ktoś (urząd lub nawet osoba prywatna) użyje tego adresu do powiązania Twojej osoby z zainteresowaniami, które wyrazisz (jawnie lub pośrednio) poprzez edycję artykułów.

Może okazać się całkiem łatwe, bądź trudne dla chcącej tego dokonać osoby, połączenie Twojego adresu IP z prawdziwą tożsamością. Dlatego jeśli bardzo zależy Ci na zachowaniu prywatności, może będzie lepiej edytować pod pseudonimem, z zarejestrowanego na wiki konta. Kiedy używasz pseudonimu, Twój adres IP nie jest publicznie dostępny, z wyłączeniem przypadków nadużyć, w tym aktów wandalizmu dokonywanych przez Ciebie lub przez innego użytkownika o tym samym adresie IP. W każdym wypadku Twój adres IP jest zapisywany na serwerach TCPedii i może być ustalony przez administratorów serwera lub przez użytkowników, którym został przyznany status CheckUser. Twój adres IP i jego powiązania z nazwami użytkowników może zostać ujawniony w pewnych szczególnych okolicznościach.

Jeśli używasz firmowego serwera poczty z domu lub pracujesz zdalnie i używasz połączenie DSL lub kablowego, to z dużym prawdopodobieństwem Twój pracodawca będzie mógł łatwo rozpoznać Twój adres IP i odnaleźć cały wkład do projektu TCPedia. Użycie konta może być lepszym sposobem zachowania prywatności w takiej sytuacji. Jednak pamiętaj, żeby się rozłączyć/wylogować po zakończeniu edycji, żeby uniknąć możliwości podszycia się kogoś innego pod twoje konto.

Osobiste